Kontakt

PRZEDSZKOLE WALDORFSKIE

Ul. GRUNWALDZKA 3
43-300 BIELSKO - BIAŁA

Telefon : (033) 822 80 69

Napisz e-mail
www.przedszkolewaldorfskie.edu.pl

Dołącz do Nas

Przedszkole Waldorfskie Twórcza Aktywność Dzieci
Twórcza Aktywność Dzieci

Każdy człowiek posiada uzdolnienia twórcze, artystyczne i dzięki nim może zmieniać świat.

Dzieci z natury są istotami wolitywnymi, nieustająco działającymi, nie mają uprzedzeń i żyją w doświadczaniu i wypróbowywaniu świata. Chciałyby wszystko sprawdzić, wziąść do ręki, uchwycić, przekształcić i kształtować dalej.

Nasze przedszkole stwarza dzieciom właśnie takie warunki, aby mogły samodzielnie i nieustannie podejmować twórczą aktywność. Najlepszym momentem do powstawania twórczych aktów jest swobodna zabawa w sali (odpowiednio wyposażonej i ukształtowanej) oraz w ogrodzie przedszkolnym.

W czasie swobodnej zabawy dzieci mogą swobodnie działać wg. swoich możliwości, zgodnie z własnymi ideami i impulsami. Bardzo ważnym dla małego dziecka jest proces powstawania, podczas którego z własnej woli i własna wolą oddaje się ono zewnętrznym sytuacjom.


Podczas zabawy swobodnej, wszyscy wychowawcy zawsze stwarzają dzieciom nastrój twórczej pracy. Sprawia to, że dzieci również chcą być aktywne i twórcze. Mają okazję do:

AKTYWNOŚĆ DZIECI

  • Tworzenia i układania inscenizacji do znanych lub własnych bajek, a później do ich opowiadania.
  • Konstruowania i budowli ze wszystkich materiałów dostępnych w przedszkolu. Powstają domy, samochody, zamki, labirynty itp.
  • Tworzenia, modelowania z dostępnych materiałów (bibuła, papier, runo owcze, materiały tekstylne)
  • Prac stolarskich w kąciku wyposażonym w prawdziwe narzędzia stolarskie tj. piła, tarnik, wiertarka, ręczna, papier ścierny. Powstają tutaj drewniane miecze, młoteczki, telefony, aparaty fotograficzne, samoloty, korale.
  • Prac rękodzielniczych - dzieci tkają, wyszywają, szyją, wyplatają gwiazdki. Najstarsze dzieci potrafią umiejętnie posługiwać się przyborami krawieckimi, szyja krasnale, laleczki.
  • Modelują z runa, wosku, filcu.
  • Rysowania, malowania wysokiej jakości kredkami i farbami (Stocmark)
  • Udziału w czynnościach gospodarczych tj. pieczenie ciast i ciasteczek robienia jesiennych zapraw.
  • Przekształcania wybranego fragmentu ogrodu. Dzieci budują zapory, drążą koryta "rzeki", tworzą wodospady wykorzystując prawdziwe metalowe narzędzia tj. łopaty, grabki, wiaderka.
 
-->