Przedszkole Waldorfskie Dzień w Przedszkolu
Dzień w przedszkolu Email

Dzień w przedszkolu rozpoczynamy od powitania dziecka - otulenia go dobrym słowem i myślą, z którą wchodzi w zabawę swobodną, dającą dużo radości i swobody.

W czasie takiej zabawy dzieci dają upust swojej wyobraźni i fantazji- tworząc wspaniałe budowle, przedstawienia lalkowe i wiele innych.

Z kuchni unoszą się wspaniałe zapachy kulinarne, organizowane są przyjęcia okolicznościowe itp. Zabawa swobodna trwa, płynie, snuje się...

Jedne dzieci przebierają się w piękne stroje, a inne zapraszane są do zajęć artystycznych.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE

• praca w drewnie, która kształtuje między innymi umiejętność właściwego korzystania z ostrych narzędzi (piła, pilnik, wiertarka ręczna)
  • malowanie farbami (technika mokre w mokrym)
  • wyrabianie ciasta chlebowego, bułek
  • zaplatanie kolorowych nitek,
  • rysowanie kredkami
  • modelowanie z wosku

Kiedy jedna grupa dzieci kończy swe dzieła sztuki, wówczas do pracowni artystycznej zapraszane są inne dzieci. Na każdy dzień tygodnia przeznaczony jest inny rodzaj pracy artystycznej.

PO ZABAWIE SWOBODNEJ

Po zakończaniu zabawy swobodnej wszyscy razem zabieramy się do porządkowania sali. Dzieci wspólnie z przedszkolanką odkładają wyciągnięte zabawki do odpowiednich koszyków, a następnie na półki. Gdy sala jest już pięknie uporządkowana, możemy rozpocząć część rytmiczną, w której wspólnie śpiewamy, bawimy się w zabawy kołowe, ruchowe i wspólnie gestem i słowem podążamy w korowodzie, lub bawimy się paluszkami.

Po części rytmicznej przychodzi pora na śniadanie. Wspólnie zasiadamy do stołu i w spokoju spożywamy posiłek.

Następnie ubieramy się i wychodzimy na spacer do ogrodu. A tam toczy się wspaniała zabawa z łopatami, wiaderkami, łyżkami w piasku i błocie. Dzieci skaczą na linie, biegają, śmieją się, obserwując zmieniającą się przyrodę.

Dzień kończymy bajeczka opowiadaną lub inscenizowaną.