Przedszkole Waldorfskie Zdrowe żywienie
Zdrowe Żywienie

Pożywienie jest jednym z warunków zdrowia dziecka. W przedszkolu mamy proste i zdrowe posiłki. Są to kasze z dodatkami (przyprawy lub bakalie), chleb i bułki robione wspólnie z dziećmi. Każdy dzień ma swoją potrawę. Posiłek to wspólne spotkanie przy jednym stole - smakowanie, miłe rozmowy, podziękowanie. Dbamy o jakość, dlatego większość produktów posiada certyfikat zdrowej żywości. Produkty nie są przetworzone, przygotowane często z udziałem dzieci.

W przedszkolu są dwa posiłki:

Przed południem - ciepłe, drugie śniadanie:

• poniedziałek - ryż, mus jabłkowy, dodatki (rodzynki, orzeszki,słonecznik, cynamon),
  • wtorek - kasza jęczmienna, duszona marchewka, masło, przyprawy,
  • środa - kasza jaglana, mus jabłkowy, dodatki,
  • czwartek - chleb żytni razowy (na zakwasie) pieczony w przedszkolu, gomasio, przyprawy, pasta cieciorkowa lub soczewicowa,
  • piątek - kasza gryczana, przyprawy, kefir.

Po południu - pożywna, gęsta zupa (podstawowy wkład to świeże jarzyny):

• poniedziałek - ogórkowa lub kapuśniak,
  • wtorek - krupnik,
  • środa - pomidorowa krem z kaszką jaglaną,
  • czwartek - jarzynowa z komosą ryżową (quinoa),
  • piątek - jarzynowa z kaszka owsianą.

W ciągu dnia jemy jabłuszka i inne owoce sezonowe. Taka dieta jest lekkostrawna, bogata w mikroelementy, reguluje przemianę materii, nawet dzieci alergiczne mogą zazwyczaj w pełni korzystać z takiego menu, a rodzice - zależnie od swoich potrzeb, upodobań i przekonań - mogą w domu suplementować dietę swojego dziecka.