Przedszkole Waldorfskie
ul. Grunwaldzka 3
43-300 Bielsko-Biała
tel.: 33 822 80 69
e-mail: przedszkolewaldorfskiebielsko@gmail.com
Kontakt:
Strona zrobiona w kreatorze stron internetowych WebWave
Media Społecznościowe:
Przebieg pór roku prowadzi nas poprzez kolejne święta. Tak rzadko mamy okazję przyglądać się temu jak zewnętrzne zmiany, które dokonują się w przyrodzie pomagają nam nastroić się i zrozumieć sens nadchodzących świąt. Przeżywanie świąt w połączeniu z tym co dzieje się w przyrodzie pozwala dziecku nie tylko zauważyć charakter każdej poru roku ale i nastrój jaki ona niesie. Ten nastrój i obrazy płynące z przyrody znajdują dopełnienie w sposobie przygotowania i obchodzenia świąt. Opowieści, legendy, piosenki, wystrój sali, porządki, wypieki, ozdoby, wspólna praca, spotkania przy stole - świętowanie wspólnie z rodzicami, upominki.. Całe bogactwo doznań i przeżyć związanych z obchodzeniem świąt staje się źródłem niezapomnianych wrażeń i wewnętrznej siły. Uczy stawać w zadziwieniu wobec tajemnic świata, dostrzegać sens i piękno życia, może być przedsionkiem odkrywania wielkich życiowych prawd. To zależy jednak od tego jak my dorośli przygotujemy się do przeżywania świąt. Czy będziemy tak organizować ten czas, by dzieci mogły włączyć się w przygotowania i odczytały ich sens z naszej postawy.
Święta w przedszkolu
|
|
Oprócz tego wyprawa całej społeczności na majówkę, oraz na kulig jeśli dopisze śnieg...
Tyle wspaniałych tajemnic czeka, by zadziwiać swą niezwykłością i by odkrywać je z roku na rok coraz pełniej.
Plan uroczystości i świąt:
Wrzesień i październik:
Pierwsze dwa tygodnie września miną nam w dożynkowym nastroju. W zabawach paluszkowych, w korowodach, bajkach i baśniach będziemy poznawać i przeżywać ogrom i piękno ludzkiej pracy... na polu, we młynie, w piekarni. W treściach tam zawartych jest także szacunek do pokarmu jakim obdarza nas ziemia i niebo. A my dorośli...pomyślmy czasem jakim niezwykłym darem jest chleb, który zawiera tajemnicę wszystkich czterech żywiołów. A po dożynkowych ucztach od zrównania dnia z nocą przyjdzie czas na spotkanie z Michaelem – najpotężniejszym spośród Archaniołów. Tym, który uczy odwagi, który dodaje otuchy i sił, który pozwala wierzyć we własne siły i możliwości. A wtedy... zrobimy prawdziwe drewniane miecze i umocnieni,
pewniejsi wyruszymy w przyszłość. Michaelowy nastrój będzie nam towarzyszył... hen, aż do połowy października. Lecz dzieciom nie opowiadamy treści religijnych, ale w różnorodnych formach pracy z nimi przedstawiamy zmierzanie się dobra ze złem. To zło w baśniach przybiera postać smoka, dobro reprezentuje każdy, kto ma odwagę i wolę przeciwstawienia się złu. Pod koniec października zaczniemy przygotowania do święta Marcina.
Listopad:
Taki mroczny wydaje się świat w listopadowym pejzażu. Tyle w nim szarości, mgieł, chłodu... Czy tylko zewnętrznego? Czego nam potrzeba w tym trudnym czasie?... Na pewno światła, nadziei. Te atrybuty ofiaruje nam Marcin, młody dzielny rycerz, który na kartach historii zapisał się dobrocią, nadzwyczajną wrażliwością na biedę innych ludzi. Jego śladami powędrujemy w listopadowy wieczór. Drogę rozświetlą nam lampiony, które wspólnie przygotujemy dla dzieci. I znów wyruszymy przez las na spotkanie z Marcinem, który może i w tym roku szkolnym obdaruje nas najpyszniejszymi rogalikami. A pod koniec listopada uroczyście powitamy Adwent, rozpoczynając tym samym nasze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. To bardzo nastrojowa uroczystość. I każdy z nas powędruje zieloną spiralą niosąc w jabłuszku swoją świeczkę, by zapalając ją rozświetlić panujący mrok. Jest to niezwykłe wrażenie, bo spotkanie zaczynamy od jednej zapalonej świecy, a kończymy w blasku wielu, wielu świec. W listopadzie planujemy również kiermasz cudów. Tych własnoręcznie wykonanych na wspólnych spotkaniach z rodzicami. Będą pyszności w kawiarence, atrakcyjne zajęcia artystyczne i na pewno pięknie inscenizowana baśń.
Grudzień:
To najbardziej świąteczny miesiąc w przedszkolu. Najpierw będziemy cierpliwie czekać na święto Mikołaja. Prawdopodobnie, tak jak i w poprzednich latach podaruje nam małe i pyszne prezenty : jabłuszko, orzechy, pierniczek; takie małe, zwykłe, a zarazem... bezcenne. I zanim nadejdą święta... przygotujemy się do nich Jasełkowo – nastrojowo, kolędowo. I dzieląc się opłatkiem, z dobrymi życzeniami wejdziemy w pachnący pierniczkami świąteczny czas Bożego Narodzenia.
Styczeń:
Naszemu spotkaniu po rozpoczęciu nowego 2020 roku będą towarzyszyć Trzej Królowie, a w legendzie pojawi się i młody, Czwarty Król, ten który w drodze do Betlejem uratował przed śmiercią starca, dziewczynkę i małe dziecko. Czas opowieści bożonarodzeniowych umilknie w połowie stycznia i wtedy nastanie dla nas czas ferii zimowych.
Luty:
Po feriach... razem urządzimy wspaniały bal karnawałowy. Będziemy razem bawić się, tańczyć we wspólnym korowodzie. Będziemy uśmiechnięci, pięknie przebrani, pełni niezwykłych wrażeń. A smakołyków... będzie bez liku! To będzie niezapomniany dla nas wszystkich dzień, najbardziej barwny, niezwykły w całym roku szkolnym. A może... jeśli tylko zima otuli nas białą kołderką... w którąś sobotę wybierzemy się na kulig. Ależ to pyszna zabawa pędzić saniami przez las.
Marzec:
Powoli będziemy przygotowywać się do powitania wiosny i rozpoczniemy też przygotowania do świąt wielkanocnych. Choć nie jest to świąteczny miesiąc... to mnóstwo w nim przeżyć i radości zimowo-wiosennych.
Kwiecień:
Kwiecień to czas zachwytu wiosną, to spotkanie z zajączkiem wielkanocnym, który co roku obdarowuje nas prezentem ukrytym w ogrodzie. W symbolach - i tylko w taki sposób - przygotowujemy się wspólnie do świąt. Treści duchowe są skierowane do dorosłego, ale przesłanie nowo odradzającego się w przyrodzie życia jest pięknym obrazem dla dzieci.
Maj:
W ferii barw i zapachów łąk, pól i sadów odkrywać będziemy piękno i wielowymiarowość przyrody. I znów jak co roku wybierzemy się na wyprawę
majówkową w znane, a może i w nieznane. A wszystko po to, by razem cieszyć się, bawić, skakać, śpiewać, czyli być ze sobą , spędzić sobotni, słoneczny czas.
Czerwiec:
Tradycyjnie powitamy niespodziankami dla dzieci. I może będzie śniadanie na trawie, owocowe przysmaki, samodzielnie przygotowana pizza, pyszne lody no i wspólna zabawa, a po niej jak każdego roku... najpiękniejsze baśniowe przedstawienie. A potem powolutku przygotujemy się do wakacyjnego rozstania. Ale zanim nastąpi... znów spotkamy się w blasku świętojańskiego ogniska, gdzieś hen na obrzeżach gór, znów na wodę rzucimy wianki i popłyną w dół rzeczki razem z rozświetlającymi je świeczkami. Najpiękniejsza, najcieplejsza noc w roku zakończy nasze doroczne świętowanie.
Tyle wspaniałych tajemnic czeka, by zadziwiać swą niezwykłością i by odkrywać je z roku na rok coraz pełniej.