Twórcza aktywność dzieci

Dzieci z natury są istotami wolitywnymi, nieustająco działającymi, nie mają uprzedzeń i żyją w doświadczaniu i wypróbowywaniu świata. Chciałyby wszystko sprawdzić, wziąć do ręki, uchwycić, przekształcić i kształtować dalej. Nasze przedszkole stwarza dzieciom właśnie takie warunki, aby mogły samodzielnie i nieustannie podejmować twórczą aktywność. Najlepszym momentem do powstawania twórczych aktów jest swobodna zabawa w sali (odpowiednio wyposażonej i ukształtowanej) oraz w ogrodzie przedszkolnym. W czasie swobodnej zabawy dzieci mogą swobodnie działać wg. swoich możliwości, zgodnie z własnymi ideami i impulsami. Bardzo ważnym dla małego dziecka jest proces powstawania, podczas którego z własnej woli i własna wolą oddaje się ono zewnętrznym sytuacjom.Podczas zabawy swobodnej, wszyscy wychowawcy zawsze stwarzają dzieciom nastrój twórczej pracy.  Sprawia to, że dzieci również chcą być aktywne i twórcze. Mają okazję do:

• Tworzenia i układania inscenizacji do znanych lub własnych bajek, a później do ich opowiadania.
  • Konstruowania i budowli ze wszystkich materiałów dostępnych w przedszkolu. Powstają domy, samochody, zamki, labirynty itp.
  • Tworzenia, modelowania z dostępnych materiałów (bibuła, papier, runo owcze, materiały tekstylne)
  • Prac stolarskich w kąciku wyposażonym w prawdziwe narzędzia stolarskie tj. piła, tarnik, wiertarka, ręczna, papier ścierny. Powstają tutaj drewniane miecze, młoteczki, telefony, aparaty fotograficzne, samoloty, korale.
  • Prac rękodzielniczych - dzieci tkają, wyszywają, szyją, wyplatają gwiazdki. Najstarsze dzieci potrafią umiejętnie posługiwać się przyborami krawieckimi, szyją krasnale, laleczki.
  • Modelują z runa, wosku, filcu.
  • Rysowania, malowania wysokiej jakości kredkami i farbami (Stocmark)
  • Udziału w czynnościach gospodarczych tj. pieczenie ciast i ciasteczek robienia jesiennych zapraw.
  • Przekształcania wybranego fragmentu ogrodu. Dzieci budują zapory, drążą koryta "rzeki", tworzą wodospady wykorzystując prawdziwe metalowe narzędzia tj. łopaty, grabki, wiaderka.

Twórcza aktywność dzieci

Każdy człowiek posiada uzdolnienia twórcze, artystyczne i dzięki nim może zmieniać świat.